Intel pripravuje ďalšie Core procesory 13. generácie. A je sa na čo tešiť! Napriek slabšej špecifikácii môžeme očakávať veľký nárast výkonu oproti predchádzajúcej 12. generácii Core.

Premiéra procesorov Intel Core 13. generácie bola rozdelená do dvoch etáp. Spočiatku debutovali efektívnejšie varianty s odomknutým násobičom (vrátane nami testovaných modelov Core i9-13900K a Core i5-13600K), no v pláne sú aj lacnejšie, uzamknuté verzie.

Testy nových procesorov Intel. Obrovský nárast výkonu

Zdá sa, že hitom môžu byť aj slabšie jednotky. Je pravda, že stále budeme mať dočinenia s podobnou architektúrou ako pri 12. generácii, no výrobca uvedie viac jadier a zvýši takty. Čipy budú kompatibilné so základnými doskami s päticou LGA 1700.

Používateľ chi11eddog zverejnil výsledky interných testov vykonaných jedným z výrobcov základných dosiek. Nové procesory 13. generácie boli porovnané s ich náprotivkami 12. generácie (na rovnakej základnej doske a RAM).

Jednojadrové testy neukazujú veľký nárast výkonu. V závislosti od modelu môžeme očakávať 2-10% zlepšenie výkonu (čo je stále veľmi dobrý výsledok).

Za pozornosť však stojí porovnanie procesorov vo viacvláknovom teste, pretože pridanie ďalších jadier prinesie oveľa väčší nárast výkonu – v prípade Core i5-13400 a Core i7-13700 to bude 28 – 34 %, ale v prípade Core i5-13500, Core i5 -13600K a Core i9-13900 po 53 – 64 %.

Nové procesory Intel – bude to hit?

Ak sa potvrdia zverejnené informácie o výkone a nový rad procesorov bude cenovo podobný ako jeho predchodcovia, môžeme očakávať skvelý návrh, tentokrát pre menej majetných zákazníkov. Získame oveľa efektívnejšie jednotky za skvelú cenu. AMD môže byť tvrdým orieškom. Stane sa to? To sa zrejme dozvieme začiatkom budúceho roka, pretože práve vtedy by mali oficiálne debutovať ďalšie procesory 13. generácie.