Progresívne globálne otepľovanie prináša mnohé nežiaduce účinky. Jedným z najvážnejších z nich je určite stúpanie hladín oceánov, ktoré je spôsobené okrem iného aj topením ľadovcov. Tento fakt sám osebe však so sebou nesie ďalšiu, závažnejšiu hrozbu. No, topiace sa ľadovce uvoľňujú obrovské množstvo mikróbov zamrznutých po tisíce rokov, ktoré veda často nepozná.

Vedci varovali, že rýchlo sa topiace ľadovce uvoľňujú obrovské množstvo predtým zmrazených mikróbov. Vedci odhadujú, že ďalšie globálne otepľovanie v priebehu nasledujúcich 80 rokov by mohlo uvoľniť státisíce ton mikróbov do prostredia pod ustupujúcimi ľadovcami.

Štúdium obsahu topiacich sa ľadovcov je ako otváranie dverí do praveku. Ľadom konzervované mikróby by mohli byť bohatým zdrojom užitočných nových zlúčenín, ako sú antibiotiká. Môžu však niesť aj riziká. Vedci tvrdia, že topiace sa ľadovce uvoľňujú mikróby rýchlejšie, ako ich vedci dokážu katalogizovať.

Topiace sa ľadovce uvoľňujú mikróby

Topením ľadovcov sa uvoľňuje to, čo v nich bolo predtým uväznené. Bohužiaľ to znamená aj značné množstvo mikróbov, z ktorých niektoré môžu mať potenciál opäť spôsobiť ochorenie. Ako však posúdiť, aká veľká je táto hrozba?

Výskumníci z Welsh Aberystwyth University sa podujali analyzovať tento problém. Do úvahy brali 8 ľadovcov nachádzajúcich sa v Európe a Severnej Amerike a dve lokality v západnej časti Grónska. Množstvo uvoľnených mikroorganizmov samozrejme závisí od množstva faktorov, ako je množstvo skleníkových plynov vypúšťaných do atmosféry, čo má zase priamy vplyv na zvyšovanie globálnej teploty, a teda aj na rýchlosť topenia ľadovcov. .

Aký bol výsledok ich odhadov? Aj za predpokladu pomerne mierneho rozsahu klimatických zmien môžu získané čísla ohromiť. Zistilo sa, že do prostredia obklopujúceho ľadovce sa môže dostať až 2,9 x 1022 rôznych typov buniek. To znamená až 0,65 milióna ton a len za jeden rok.

Hrozba je väčšia, ako sme si mysleli

Z pohľadu človeka môžu byť nebezpečné najmä vírusy nachádzajúce sa v ľadovcoch. Pokiaľ zostanú zmrazené, nie sú veľkým problémom, pokiaľ ich niekto alebo niečo nerozmrazí. V takejto situácii môžu byť schopní nájsť hostiteľa, či už je to človek alebo zviera, pomerne rýchlo a začať sa replikovať. Navyše musíme brať do úvahy fakt, že s mnohými takýmito vírusmi sme sa vôbec nezaoberali, pre súčasnú vedu sú úplne neznáme.