Nestresujte sa. – Zastavte sa. Stíšte sa. Počúvajte klasickú hudbu, púšťajte si grotesky. Hudba aj smiech lieči! Nesledujte správy viac ako dvakrát denne. Stresový hormón kortizol potláča imunitnú odozvu. Čím viac upokojíte svoju myseľ, tým viac znížite svoju hladinu stresu.

Zdravo sa stravujte. – Strava hrá dôležitú úlohu! Ak chcete mať silnú imunitu, konzumujte pestrú škálu nespracovaných rastlinných potravín bohatých na vlákninu, živiny a antioxidanty. Zaraďte ich do každého jedla. Stravujte sa podľa farieb dúhy – konzumujte ovocie a zeleninu, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy a semená, užívajte bylinky a korenie, ktoré vylepšia chuť vašich pokrmov. Nezabudnite na dobrú hydratáciu – pite vodu!

Hýbte sa. – Pohyb je pre udržanie imunitného systému v dobrej forme dôležitý. Odporúča sa 30-60 minút denne, optimálne každý deň v týždni. Každá minúta sa počíta. Dlhodobo neseďte. Už 20 minút v pohybe denne dokáže potlačiť zápal a podporiť imunitu.

Nefajčite a nepite. – Nefajčite. Nepobývajte v miestnosti s niekým, kto fajčí. Nevdychujte látky (napr. aj výpary pri smažení), ktoré môžu byť pre pľúca toxické. Neužívajte alkoholické nápoje – poškodzujú imunitu.

Spite. – Snažte sa spať 7-9 hodín denne. Dodržujte pravidelný denný a nočný režim. V spálni udržujte nižšiu teplotu (18-19oC), spite v tme a v tichu. Aspoň 90 minút pred ukladaním sa na lôžko nesledujte televíziu a nehľaďte do obrazoviek a displejov (počítače, mobily, tablety atď.). Čítajte alebo počúvajte upokojujúcu hudbu.

Buďte v kontakte. – Karanténa a izolácia sú v čase vysokého rizika prenosu vážneho infekčného ochorenia nevyhnutné, opustenosť a osamelosť však človeku neprospievajú. Buďte v pravidelnom spojení so svojimi blízkymi. Píšte si, volajte si, zdieľajte sa, povzbudzujte sa. Už krátkodobý kontakt s chápajúcou a empatickou osobou posilní váš imunitný systém.

Praktizovaním týchto jednoduchých opatrení výrazne zvýšite imunitnú odozvu svojho organizmu a zlepšíte svoje vyhliadky na to, že neochoriete.